Pierwsze auto – jak je wybrać?

Upragnione prawo jazdy to dla wielu osób klucz do dorosłości i prawdziwej niezależności. Wiele osób robi je tuż po osiemnastych urodzinach i z niecierpliwością czeka na chwilę, kiedy będzie mogło pierwszy raz zasiąść w swoim nowym, wymarzonym aucie. Przed zakupem jednak warto sprawdzić, czym się kierować, żeby wybór był właściwy.

Nie kupuj nowego samochodu

Prawo jazdy poprzedzone jest kilkudziesięcioma godzinami jazdy, dlatego, jeśli ktoś nie ma wrodzonego talentu i zmysłu do prowadzenia samochodu, więcej niż pewnie, że pierwsze tygodnie jazdy samochodem będą się wiązały z najeżdżaniem na krawężnik, obdarciami, może nawet lekkimi stłuczkami ze ścianą garażu, słupami na parkinach, czy gałęziami drzew. Wszystko to jest normalnym procesem nauki wyczucia pojazdu, jego wielkości, gabarytów, oganiania w pełni samemu lusterek i tego, że nikt nie podpowie nam, jak daleko znajduje się dany obiekt. Dlatego inwestowanie w całkiem nowy samochód z salonu, może być dużym błędem, nie tylko będzie nam bardzo szkoda każdego, drobnego nawet uszkodzenia, ale także ewentualne naprawy mogą być niebotycznie drogie.

Ponadto, nowy samochód i świeżo upieczony kierowca równa się bardzo drogie ubezpiecznie. Dla większości młodych kierowców, jeszcze być może bez pracy, są to bardzo wysokie koszty. Dlatego najlepiej postawić na kilkuletnie, a nawet kilkunastoletnie auto, które będzie małe, zwinne, a do tego będzie mało paliło i ewentualne rysy będą bolały tylko troszkę.