Jak jeździć oszczędnie i ekologicznie?

Oszczędna i ekologiczna jazda jest bardzo ważna z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że pozwala oszczędzić pieniądze, a także dlatego, że chroni środowisko. Dlatego też dbanie o to, aby jeździć ekologiczne jet bardzo ważne. Jakimi zasadami się kierować podczas ekologicznej jazdy i jak jeździć oszczędnie?

Hamowanie silnikiem

Jedną z kwestii dotyczących ekologicznej i oszczędnej jazdy jest hamowanie silnikiem. Nieużywanie zbyt często hamulców sprawia, że zużywana jest mniejsza ilość paliwa, a co za tym idzie, mniej spalin dostaje się do środowiska. Hamowanie silnikiem polega na tym, że zbliżając się do świateł, czy skrętu, czy do chwili, w której będziemy się zatrzymywać, nie dodajemy gazu, tylko redukujemy biegi wraz z tym, jak samochód zwalnia. Ostatecznie doprowadzi to do zatrzymania się samochodu bez użycia hamulca.

Jazda na średnich obrotach

Im wyższe obroty silnika, tym więcej paliwa on zużywa i więcej spalin przedostaje się do środowiska. Ważne jest zatem to, żeby umiejętnie używać skrzyni biegów i na pierwszym biegu wyłącznie ruchać, jadać maksymalnie kilka metrów i stale utrzymywać obrotny w granicach 2,5 na każdym biegu. Jazda wyłącznie na „dwójce” lub „trójce” po mieście może być bardzo niedobra dla silnika i mocno nadwyrężać jego wytrzymałość. Warto również, zwłaszcza podczas jazdy po autostradzie, jeździć stałym tempem, czyli unikać gwałtownego przyspieszania i gwałtownego hamowania. Dzięki temu spalimy mniej paliwa.